تبلیغات
عمومی - پول تو جیبی
 
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : مهدی ...............
نویسندگان
نظرسنجی
این مطالب مورد قبول هستن؟
جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

دانلود آهنگ جدید
عمومی
برای بهتر مدیریت كردن خود یكی از حوزه هایی كه باید به آن با جدیت و از نگاه علمی پرداخته شود حوزه مدیریت امور مالی
می باشد و از آنجا كه سر منشاء آن از دوران كودكی آغاز می شود ، بهتر است مدیریت مالی در مبحث "مدیریت برخود" را از منظر زیر مورد بررسی و مطالعه قرار دهیم.

پول تو جیبی چیست ؟
خرجی یا پول توجیبی کودک پاداشی برای رفتار خوب یا حق‌الزحمه‌ای برای کارهای روزانه نیست. پول توجیبی، یک وسیله آموزشی و تربیتی است که هدفی مشخص دارد.

پول تو جیبی، اولین ابزار مدیریت مالی
پول توجیبی باعث می شود فرد یاد بگیرد چگونه با پول رفتار کند، چه‌طور هوس¬‌های خودش را کنترل کند و چه‌طور پس‌انداز کند. مثلاً وقتی پدر و مادر از فرزندشان بخواهند تا از پول توجیبی¬‌اش هزینه لوازم جدیدی را که می‌¬خواهد فراهم کند، به طور غیرمستقیم کنترل هیجان را به او آموزش می‌¬دهند؛ یعنی نوجوان یاد می¬‌گیرد برای داشتن یک چیز باارزش، نیازها و هوس‌های بی‌¬ارزشش را سرکوب کند.

تجربه‌های پول توجیبی و فرصت سرمایه‌گذاری‌های کوچک!
باید حاضر باشیم امروز از بعضی چیزها بگذریم تا در آینده زودتر و بهتر به هدف‌هایمان برسیم. یعنی باید از برآوردن بخشی از خواسته‌های فعلی خود صرف‌نظر کنیم تا بتوانیم کمی از پول توجیبی خود را نگه داریم برای سرمایه‌گذاری.

فواید پول تو جیبی :
- او را برای دنیایی كه در انتظار اوست آماده می‌كند.
- استقلال بخصوصی كسب می‌كند.
- می‌آموزند که چگونه انتخاب کنند، مسئولیت‌پذیر شوند .
  -  می‌توانید اهمیت و ارزش پول، مفهوم صرفه جویی، میزان مصرف و محدودیت در زندگی، اهمیت کار کردن، همیاری، لذت بردن و مدیریت دخل و خرج را به فرزندتان القا کنید و مهارت‌های ذکر شده را در فرزندانتان تقویت و  افزایش دهید .

  چگونه فرزندانمان پول تو جیبی خود را خرج كنند؟
الزاما خوشایند نیست كه بخواهیم مستبدانه مخارج فرزندانمان را اداره كنیم. آنها باید خودشان تجربه كنند. حتی اگر روز اول همه پول‌هایشان را صرف چیزهای به درد نخور كنند‌، خودشان افسوس خواهند خورد اما این عمل سازنده است. باید بچه‌ها را آزاد بگذاریم تا هر كاری كه می‌خواهند با پول تو جیبی‌شان بكنند؛ از طرفی هیچ‌چیز مانع نمی‌شود كه والدین به آنها یاد دهند پس‌اندازشان را خرج كنند، به آنان بیاموزند چگونه قدر چیزها را بدانند، جلوی خود را بگیرند و خریدی را به تعویق اندازند و میزان دخل و خرجشان را رعایت كنند.

بهترین زمان برای پول دادن به كودك چه موقع است ؟
در این زمینه هیچ قانون كلی و مشخصی وجود ندارد.  پدر و مادر می‌توانند هر زمانی كه از كودك مطمئن بودند و خودشان نیز مشكلی نداشتند، مقدار مشخصی برای پول توجیبی فرزندشان در نظر بگیرند بنابراین هر وقت احساس كردید كودك می‌فهمد برای خرید كردن باید پول بپردازد، درك می‌كند خرج‌كردن تمام پول در یك روز به معنای تمام شدن آن و بی‌پول ماندن در روزهای آتی است یا این‌كه برای خرید ناهار در مدرسه یا سوار شدن به اتوبوس به پول نیاز دارد، این كار را شروع كنید.

 پول توجیبی، وسیله اذیت یا تربیت بچه ها ؟!
ما می‌خواهیم از طریق «حق انتخاب» و«مسئولیت»، به فرزند خود یاد بدهیم که چگونه از پولش استفاده کند و او را در اندوختن تجربه در این راه یاری کنیم.
به همین جهت نظارت و تجسس بیش از اندازه بر «پول تو جیبی» و طریقه خرج کردن آن و نیز استفاده از آن به عنوان وسیله‌ای برای تنظیم پاداش و تنبیه کودک، هدف اصلی این وسیله تربیتی را خنثی می‌کند.
یکی از نکات مهم در تربیت اقتصادی فرزندان، درست خرج کردن و فراگیری آینده‌نگری اقتصادی فرزندان است. عده زیادی از کودکان و نوجوانان از میزان پولی که به عنوان پول تو جیبی از والدین خود دریافت می‌کنند، ناراضی هستند و معتقدند این مبلغ فقط برای مخارجشان کافی است.

آموزش امور پولی
آموزش والدین درباره پول به فرزندان، با توانایی آتی کودکان در استفاده سودمند از منابع مالی در اوایل بزرگسالی ارتباط مثبتی دارد. رفتارهای پولی نوجوانان در آینده، آشکارا با تجربه‌ای مرتبط است که از والدین خود در تشویق به کسب درآمد، و گفت‌وگو درباره مسائل مالی خانواده و یا هزینه‌ها به دست می‌آورند.
در مجموع، رابطه بین تجربه‌های دوران کودکی در نحوه استفاده از پول و توانایی بعدی آنان در مدیریت پول، بر اهمیت برنامه‌ریزی والدین به عنوان تجربه‌هایی بسیار ارزشمند برای کودکان می‌افزاید. آشنا کردن نوجوانان دبیرستانی با تجربه کسب درآمد و در کل با مسائل مالی خانواده، اهمیت بسیاری دارد.

توصیه‌های فوق‌العاده برای اینکه کودک‌تان را ثروتمند کنید!
آماده کردن کودک برای زندگی بهتر در آینده، جزو وظایف تمامی نهادهایی است که کودک با آن‌ها در ارتباط است و در این میان، «نهاد خانواده» نقش به‌سزایی ایفا می‌کند
1.منتظر بمانید تا فرزندتان به پختگی لازم برسد. اگر شمردن بلد نباشد‌، دادن پول توجیبی به او هیچ فایده‌ای ندارد. چون قادر نیست به هنگام پول گرفتن و یا خرید كردن‌‌، جمع و تفریق كند.
2. از همان ابتدا همه چیز را مشخص كنید. شما متعهد می‌شوید كه هر هفته و یا هر‌ماه به او پول بپردازید اما در عوض از اینكه از او بخواهید پولش را در راه درست مصرف كند نهراسید. او باید بفهمد كه اجازه ندارد هر كاری كه بخواهد با پولش انجام دهد. چنانچه نظر شما را در این مورد بخواهد، تنها راه برای نشان دادن راه و چاه به او و اینكه یاد بگیرد پولش را بهتر خرج كند، این است كه نسبت به انتخاب‌هایش با او مدارا كنید.
3. در ازای كمك كردن در كارهای خانه و یا كسب نمرات بالا در كلاس و امتحانات از پول‌دادن به او خودداری كنید. او باید یاد بگیرد كه برای خودش كار می‌كند نه برای پول. همچنین پول نباید به وسیله‌ای برای تهدید و خط و نشان كشیدن بین شما و فرزندتان تبدیل شود؛«اگر اتاقت را مرتب نكنی‌، پول تو جیبی‌ات را قطع می‌كنم.»
4.هدف از دادن پول تو جیبی به فرزندان قبل از هر چیز آن است كه به او مدیریت دخل و‌خرج و اهمیت و ارزش چیزها را بیاموزید. چنانچه فرزندتان زودتر از موعد مقرر پول تو جیبی‌اش را خرج كند و بخواهد جلوتر آن‌را از شما بگیرد، ابتدا به او نرمش نشان دهید، به او كمك كنید تا متوجه اشتباهش شود اما عادت نكنید همیشه او را از بحران مالی نجات دهید. در این صورت پول تو جیبی جنبه آموزشی خود را از دست می‌دهد.
5.همچنین به او نگویید با پولش چه كار كند، بگذارید خودش تجربه كند و هر چه كه می‌خواهد بخرد، حتی چیزهای بی‌فایده، به‌خصوص آنكه پول نباید منشأ درگیری میان شما و فرزندتان شود. باید قوانین مشخصی در مورد آن برقرار كنید.
6.از مداخله كردن در خریدهایش و تهدید و خط و‌نشان كشیدن سر پول خودداری كنید.
7.بنا به سنش به او پول تو‌ل‌جیبی بدهید و با افزایش سن‌، به مبلغ پرداختی بیفزایید.
8.بنا به نیازهای واقعی‌اش به او پول دهید. در حقیقت پول زیاد به هیچ دردی نمی‌خورد. با این عمل شانس تجربه كردن خواستن و انتظار چیزی كه در حسرت آن به سر می‌برد را از او می‌گیرید.
9.در مورد پول آزادانه صحبت كنید، به‌خصوص آنكه صحبت از پول نباید موضوع ممنوعی باشد. مثلا چنانچه می‌خواهد پول تو جیبی‌اش زیاد شود، باید در مورد نیازهایش با او گفت‌وگو كنید.
 
اگر فرزندتان پول تو جیبی نخواهداین امر اغلب به معنای ترس از بزرگ شدن و عدم‌اعتماد به نفس است. درخواست از مامان و بابا خیلی آسان‌تر است تا اینكه زیر بار مسئولیت برود! بهترین كار آن است كه درصورت امكان روی این مسئله تاكید كنید و ارزش او را بالا ببرید.
- پول را برای فرزندان‌تان هدف قرارندهید بلکه آن‌‌را ابزاری برای رسیدن به هدف بدانید.
- در تنظیم برنامه‌ی اقتصادی خانواده، از فرزندان‌تان نظرخواهی کنید و نظرشان‌ را در جمع خانواده، مطرح و از طرح و نظرهای زیبای آنان (با توجه به سن‌شان‌) تشکر نمایید و مورد تشویق قراردهید. با این کار می‌توانید «تفکر اقتصادی» فرزندان‌تان را تقویت نموده و‌ هم‌چنین به شخصیت اجتماعی آنان، جهت‌ببخشید.
- سعی‌کنید در ایام فراغت تابستان، کودکان‌تان را به کلاس‌ها‌ و کارهایی هدایت کنید که مورد علاقه‌ی آنان باشد تا در آینده، حرفه‌ی مناسبی برای‌شان گردد.
- با کودکان، بازی "خرید و فروش" کنید تا از این طریق، مفاهیم آموخته‌شده در مدرسه را به‌خوبی در زندگی نمایشی و بعدها در زندگی واقعی، به‌کار گیرند.
- مهارت "غنیمت کردن" را به کودکان‌تان‌ آموزش دهید و به آنان بیاموزید که از وسایل زندگی خویش مانند مداد، کیف و... ‌نهایت استفاده را ببرند‌. به‌عنوان مثال، ‌از بریده‌های کاغذ، جهت‌ ساخت کاردستی، محاسبات و یادداشت‌های موقتی استفاده کنند.
 - مرز بین « خساست»  و « قناعت» را برای کودکان مشخص کنید.
 - سعی‌کنید کودکان را هرچند مدت، هنگام خرید با خود به بازار ببرید.
- توصیه می‌شود در هنگام خرید، کودکان، مبلغ معامله را محاسبه و پرداخت نمایند تا از این طریق، دانسته‌های آموزشگاهی به‌صورت کاربردی درآید.
- هرچند مدت، کودکان بالای 5سال را با رعایت نکات ایمنی، به فروشگاه محله بفرستید تا خودشان خرید نمایند؛ در این هنگام، هیچ‌گاه به دست فرزندتان یادداشتی مبنی بر اقلام خرید ندهید. بگذارید کودک‌تان از تمامی حواس خویش در زندگی استفاده کند.
- از معلمان مدرسه‌ی فرزندتان بخواهید که عنوان «پول» را با موضوع «ریال» و «تومان» بیش‌تر توضیح دهند.
- هرچند مدت، پول‌های جمع‌آوری‌شده‌ی قلک کودک‌تان را به حساب بانکی او انتقال دهید.
- برای فرزندتان در دو یا سه بانک، حساب‌ پس‌انداز همراه با سود افتتاح نمایید. در این هنگام، سعی‌کنید‌ فرزندتان با شما در بانک حضور پیدا کند؛ حضور کودکان بالای 8 سال در بانک جهت افتتاح حساب، بسیار لذت‌بخش است.
- اگر خودتان فروشنده‌ی کالایی هستید، گاهی از کودک‌تان در امر فروشندگی کمک بگیرید و آداب فروش را به‌طور غیرمستقیم به او آموزش دهید.
- درصورت امکان، هرازگاهی فرزندتان را به محل کارتان ببرید تا از نزدیک با دنیای مشاغل آشنا شود.
- هیچ‌گاه به کودکان محصل در طول هفته یا ماه، «پول توجیبی» با مبلغ یکسان ندهید. هرچند گاهی، مبلغ پول توجیبی فرزندتان را کم یا زیاد کنید تا او را در معرض آزمایش قراردهید که چگونه از پول زیاد، استفاده‌ی مناسب می‌کند و یا در زمان بی‌پولی‌ یا کم‌پولی، چه ابتکار و خلاقیتی از خود نشان‌می‌دهد‌.
و محصول کار و هنر او را خودتان یا سایر اعضای خانواده خریداری نمایید. با این کار، فرزندتان از درآمد دست‌رنج‌ خویش لذت می‌برد و هم‌چنین خود را برای کار و هنر بهتر در آینده، آماده می‌کند.
- هرچند مدت، از کودک‌تان پول قرض کنید تا از این راه، احساس تعاون و نوع‌دوستی را به‌طور غیرمستقیم به او آموزش دهید.
- به کودک‌تان اجازه دهید از پس‌انداز خود، آن‌چه را که دوست دارد، بخرد تا یاد بگیرد زندگی، فقط پس‌انداز کردن پول نیست.
- اگر مشاهده کردید فرزند‌تان هرچند مدت، وسیله یا مبلغ پولی را به منزل می‌آورد، از او بپرسید چگونه آن‌را به‌دست آورده است و در این امر به‌طور غیرمستقیم، جداً پی‌گیر باشید چراکه به‌تکرار مشاهده شده برخی کودکان جهت دست‌یابی به آن‌چه ‌که دوست‌دارند، حاضرند دست به هر کاری بزنند و یا تن به هر کاری بدهند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


جمعه 6 اردیبهشت 1392 :: نویسنده : مهدی ...............
نظرات ()
چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398 01:10 ب.ظ
長年の小売屋経験あって、品質に自信あります,スーパーコピー ヴィトン 財布 レディース 安いlouis vuitton スーパーコピー
جمعه 30 فروردین 1398 09:39 ب.ظ
最高級スーパーコピーブランドを安心して買えるブランドコピー店ですよ,業界最大級のスーパーコピー通販専門店,
دوشنبه 26 فروردین 1398 07:29 ب.ظ
スーパーコピーブランド激安通販専門店.全てのコピー品激安通販!
https://www.kidsupfrontvancouver.com/contact/ https://www.kidsupfrontvancouver.com/contact/
دوشنبه 26 فروردین 1398 07:25 ب.ظ
ブランドコピーショッピングが自信を持っておすすめするストアです!当店はロレックスコピー、シャネルコピー
http://sergeytatiananikitiny.com/index.php/4324324 http://sergeytatiananikitiny.com/index.php/4324324
شنبه 14 مرداد 1396 11:19 ب.ظ
Hello, this weekend is pleasant in favor of me, for the reason that this moment i am reading this fantastic
educational article here at my home.
سه شنبه 22 فروردین 1396 11:44 ق.ظ
Thanks , I've just been searching for info approximately this topic for a long time and
yours is the best I have discovered till now. But, what in regards to the bottom line?

Are you positive in regards to the supply?
جمعه 18 فروردین 1396 08:14 ب.ظ
If you wish for to improve your knowledge only keep visiting this web site and be updated with the most
up-to-date news update posted here.
چهارشنبه 16 فروردین 1396 07:45 ق.ظ
I don't even know how I ended up here, but I thought this post was good.

I do not know who you are but definitely you're
going to a famous blogger if you aren't already ;)
Cheers!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر